İKMTSKD 2022-2023 Sezonu Yarışma Kuralları...

İKMTSKD 2022-2023 Sezonu Yarışma Kuralları...

2022-2023 Sezonu İstanbul Kuruluşlar Arası Masa Tenisi Lig Müsabakaları Yarışma Kuralları;

İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Masa Tenisi İl Temsilciliği tarafından Derneğimiz ile birlikte düzenlenecek olan, 2022-2023 sezonu İstanbul Kuruluşlar Arası Masa Tenisi lig müsabakalarında uygulanacak yarışma kuralları aşağıya çıkarılmıştır.

*Maçlar, birinci ve ikinci devresi en az 3 hafta sonu (Cumartesi-Pazar) olmak üzere, salonda toplu olarak oynanacak. Kadınlar Ligi ile Birinci Lig ve Erkekler Süper Lig birinci etap maçları 24-25 Aralık 2022 tarihinde, ikinci etap maçları ..? Şubat 2023 tarihinde, üçüncü ve son etap maçları ..? Nisan 2023 tarihinde Tozkoparan Spor Salonunda yapılacak olup maçlar saat 10:00 da başlayacak. Başlama saatinin ileriye alınması (değişmesi) halinde mutlaka takım sorumlularına bilgi verilecektir.

*Maçların tarihleri Masa Tenisi Federasyonu Faaliyet programı dikkate alınarak Federasyon Lig Müsabakalarına denk gelmeyecek şekilde belirlenip önceden takım sorumlularına duyurulmuş olacaktır.

*Maçlar, öncelikle resmi hakemler tarafından yönetilecek. Gerek görüldüğünde sporcularda maç yönetebilecektir.

*Sporcular maç esnasında TMTF ve İKMTSKD talimat ve yönergeleri içinde belirlenmiş olan yarışma kıyafeti ile maça çıkmak zorunda. Formaların arkasında takım ve sporcu ismi yazılı olacak. Beyaz forma ile maça çıkılmayacak. Takımlar, maç esnasında giyilen formanın karşı takımın forma rengi ile aynı olabileceği ihtimaline ve terlemeye karşı yanlarında mutlaka farklı renkte yedek forma bulunduracaktır.

*Erkek takım maçlarında olimpik oyun sistemi uygulanacak olup, oyun içinde 3 maçı kazanan takım galip gelecek kalan maçlar oynanmayacaktır.

*Olimpik Oyun Sistemi, (4 tek ve 1 çift)-(tek, tek, çift, tek, tek)
Bir maç en az 3 oyuncu ile oynanır. Her oyuncu bir takım maçı içinde en fazla 2 maçta oynayabilir. Maçlarda kesinlikle tehir hakkı olmadığından dolayı olağanüstü durumlarda maça çıkabilmek için takım listesine mutlaka (yedek oyuncu) en az 4 en fazla 6 oyuncu yazılması tavsiye edilir.
Oyun sırası; A ile X, B ile Y, Çiftler C+A* veya B* ile Z+X* veya Y* B veya A ile Z, C ile Y veya X şeklinde olacak. (*4. ve 5. maçta, çiftlerde oynamayacak olan oyuncular oynayacak.) Erkek takım maçında, çift maçında 3 oyuncunun haricinde dördüncü oyuncusunu oynatmak isteyen takım/takımlar A veya B (X veya Y) oyuncularından birini oynatmış sayılırlar. Dördüncü oyuncuyu oynatacak takım maçtan önce A veya B (X veya Y) oyuncularından hangisini oynatıp oynatmayacağını hakeme bildirmek zorundadır.

*İki maç arasında 20 dk. ara verilecek olup isteyen takımlar anlaşmaları halinde daha erken oynayabilecektir.

*Kadın Takım Maçlarında Corbilon Kupa Oyun Sistemi (4 tek ve bir çift) uygulanacak. Bir takım en az 2, en fazla 4 oyuncudan oluşacak. Oyun içinde 3 maçı kazanan takım galip gelecek kalan maçlar oynanmayacaktır.

*Maçlar, turnuva hakeminin verdiği toplar haricinde oyuncuların anlaştığı ve kendilerinin temin ettiği 40+ beyaz plastik toplarla da oynanabilecektir.

*Ligler, Yönetim Kurulu tarafından, katılan takımların oyuncu güçleri dikkate alınarak düzenlenmiş olan Süper Lig, 1. Lig, 2. lig vb. şeklinde oluşturulur.

*2021-2022 sezonunda (geçen sezon) Süper Ligin 9 takımdan oluşması nedeniyle alt lige bir takım düşecek. Birinci Ligin ilk iki takımı Süper Lige çıkacak. Lig den düşen ve çıkan takımlar sezon başında gelen takım müracaatları ve sayıları dikkate alınarak Yönetim Kurulu tarafından yeniden belirlenebilir.

*Liglerde derece yapan ilk dört takıma kupa ve madalya verilecektir.

*Maç esnasında tüm sporcular, GSİM den alınmış olan 2022-2023 sezonu vizesi yapılmış takım veya Ferdi lisansını hakeme ibraz etmek zorundadır.

*Maçlarda takımların (Yönetim Kurulunun onayladığı olağanüstü haller dışında) tehir hakkı bulunmamaktadır.

*Bu sezondan itibaren (2022-2023) maç sonunda hakem tarafından doldurulan maç cetvelinin görüntüsü (resmi) siteye yüklenmeyecek. Yapılan maçların sadece sonuçları maçın bitiminde veya ertesi gün siteye yüklenmiş olacak. Maç sonunda isteyen Takım Sorumluları tarafından maç cetvelinin görüntüsü (resmi) cep telefonu ile çekilebilecektir.

*Bütün takımlar her türlü giderlerini kendi karşılayacaktır.

*Bu talimatta belirtilmeyen tüm hususlarda TMTF oyun kuralları ile İKMTSKD oyun kuralları geçerli olup karar almaya GSİM Masa Tenisi İl Temsilciliği ve İKMTSKD Yönetim Kurulu yetkilidir.

*Tüm takımlarımızın Yönetici ve Sporcularına 2022-2023 sezonunda başarılar dileriz.

İKMTSKD Yönetim Kurulu