Kuruluşlar Arası Masa Tenisinde Dünden Bugüne..

Kuruluşlar arasında Masa Tenisi müsabakaları yapılması düşüncesi,
1966 senesinde ilk defa, Değerli Büyüklerimiz Sayın Oğuz GÜVEN, Sayın Nazım ARPACI, Sayın Türkay PEKER ve Sayın Yıldırım TÜRKERİ`nin öncülüğünde gündeme gelmiştir. Önce kendi kuruluşlarını temsilen az sayıdaki takımla kendi aralarında yaptıkları özel maçlarla başlayan müsabakalar 1973 senesinde kendi içinde daha organize olarak büyümüş ve Kuruluşlar Masa Tenisi Birliği (KMTB) adı altında gayri resmi olarak başlamıştır.

Kurulduğu günden sonra uzun bir süre Değerli Büyüklerimiz Yıldırım TÜRKERİ, Ersen KINAYYİĞİT, Tuncay HOTMAN, Ercan CEYLAN, Kerim MÜFTÜLER, Özgen BURSALIGİL, İbrahim ŞAHİN ve Ertuğrul YÜCEL KMTB nin gelişmesine maddi ve manevi anlamda çok değerli katkılarda bulunmuştur.

KMTB nin kuruluşunda organizasyon içinde var olan birçok kuruluş zaman içinde kapanmış veya isim değiştirerek ticari faaliyetlerine devam etmiştir. Anımsadığımız kadarıyla ECZACIBAŞI, İŞ BANKASI, MOBİL, İTÜ, UNİLEVER, TATKO, SHELL, AKSU, DİNARSU, ARİŞ, SİMTEL, OTOSAN, SİMKO, VAKKO, MARMARA ETAP, HİLTON, SHERATON, AUER, NETAŞ, ROCHE, MAN, GRUNDİG, SİNGER, AYGAZ, TOFAŞ, İSTANBUL OTO, SARKUYSAN gibi birçok kuruluşumuz geçmişte camiamız içinde yer alarak derin izler bırakmıştır.

Kuruluşlar Masa Tenisi Birliği (KMTB) 1989 senesinde İstanbul’un baş harfini alarak İstanbul Kuruluşlararası Masa Tenisi Birliği (İKMTB) olmuştur. İKMTB nin kuruluşundan bugüne kadar Yıldırım TÜRKERİ (AYGAZ), İsmail BURGUCUOĞLU (AUER), Erdal TANYILDIZI (AYGAZ), Salih ÖZÇAKIR (TATKO), Yalçın BAYAR (SİMKO) ve Uğur BEŞOK (AYGAZ, BEŞOK TESİS YÖN.) defalarca büyük bir özveriyle Başkanlık yaparak Kuruluşlararası Masa Tenisi Organizasyonunun devam etmesini sağlamışlardır.

Yönetim Kurullarında, geçmişten günümüze kadar Yalçın BAYAR (SİMKO), Rıfat AKYOL (İTÜ), İsmail BURGUCUOĞLU (AUER), Yıldırım TÜRKERİ (AYGAZ), İbrahim ŞAHİN (FORD OTOSAN), Mine YENER (TATKO), İlhami GÜLTEK (MERCEDES BENZ TÜRK), Erdal TANYILDIZI (AYGAZ), Tugay BEŞOK (TATKO), Ali Hamdi UZAL (ASF OTOMOTİV), Zafer CENGİZ (THY), Korkut USTA (İGDAŞ), Ahmet SÖZMEN (TURKCELL), Şener FİLİZ (PFİZER) ve Uğur BEŞOK (AYGAZ- BEŞOK TESİS YÖN.) en fazla görev yapan isimler olarak dikkat çekmiştir.

Geçmişte Kuruluşlararası Masa Tenisi Birliği adı altında faaliyet gösterilen organizasyonda, her sezon başında elle hazırlanarak fotokopi ile çoğaltılan dosyalar, faks çekilerek gönderilen haber bülteni ve telefon aracılığı ile iletişim sağlanmıştır. Çok zahmetli ve maliyetli olan bu uygulama daha sonra yerini yeni ve modern iletişim kaynağı olan internet ortamına bırakmıştır. Tüm haberler hızlı şekilde Masa Tenisi sevenlere web sayfası ve e-mail yoluyla duyurulmaya başlanmıştır.

1973 senesinden bugüne kadar birliğin gelenek ve görenekleri hiç aksatılmadan yerine getirilmiştir. Özellikle sezon sonlarında yapılan Lig kupalarının ve çeşitli ödüllerin dağıtıldığı Sezon Sonu Ödül Gecesi camianın bir arada olmasını, tanışıp kaynaşmasını sağlayan en önemli organizasyon olarak yerini korumuştur.

1986 senesinde ilk defa SİMTEL ve AKSU şirketlerinin salonlarında; merhum Yusuf İSHAKOĞLU adına yaş grupları turnuvası ve daha sonra OTOSAN kapalı spor salonunda; merhum Yılmaz URAS adına Lisanslı- lisanssız turnuvaları yapılmıştır. Bu turnuvalar, geçmişte iyi oyuncu olmalarının yanı sıra efendilikleri ile adlarından sıkça söz ettiren büyüklerimizin anılmalarına olanak sağlamıştır.

Hızla geçen zaman içinde 2004 senesinde önemli bir işe imza atılmış olup, o dönemde Yönetim Kurulunda görev alan Uğur BEŞOK (BEŞOK TESİS YÖNETİM), Şener FİLİZ (PFİZER), Tugay BEŞOK (BEŞOK TESİS YÖNETİM), Mete YURDAÜN (TESAN), Zafer CENGİZ (THY), Ali Hamdi UZAL (ASF OTOMOTİV) ve Necmi ŞAHİN (KARTAL DEVLET HASTANESİ) tarafından 14 Kasım 2004 tarihinde İstanbul Kuruluşlararası Masa Tenisi Spor Derneği (İKMTSD) kurulmuştur.

Birçok yeniliğin öncüsü olan bu oluşum sayesinde çok daha ileriye gidilmiş olup hedef büyütülmüş ve Kuruluşlararası Masa Tenisinin İstanbul da yaygınlaşmasına öncülük eden İKMTB nin yerini aynı zamanda Türkiye genelinde yaygınlaşmasına öncülük edecek olan İKMTSD almıştır. Dernek Yönetim Kurulu, yapılacak olan çalışmaların yasal zemine oturtulması için gerekli olan bu oluşuma en büyük desteği organizasyon içinde yer alan kuruluşlar ve yöneticilerinden görmüştür. Dernek aynı zamanda www.ikmsk.org adlı siteyi oluşturarak tüm duyurularını bu siteden yapmaya başlamıştır.

Sosyal sorumluluk anlayışı ile Masa Tenisinin yurt genelinde yaygınlaşmasına ve bilinçli olarak yapılmasına katkı sağlamak amacıyla merhum Sayın Veliddin KIRLI’ nın derlediği Spor ve Masa Tenisi adlı eğitim kitabının basımı İKMTSD tarafından sağlanmış olup bu kitaplar tüm yurt geneline ücretsiz olarak dağıtılmıştır.

Dernek logosu değiştirilerek yeni logo oluşturulmuş, derneğe kurumsal olarak önem ve anlam kazandırmak için marş besteletilmiş ve Türkiye Şampiyonalarının geçmişi ile ilgili tanıtım videosu hazırlanmıştır.

Masa Tenisi sporunun ülkemiz geneline yayılmasına katkı sağlamak için Bartın/Amasra ve Edirne illerimiz pilot bölgeler olarak seçilmiş ve bu illerimizde Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri tarafından yapılan Geleneksel Kuruluşlar Arası Açık İkili Takım Dostluk Müsabakalarına katılım gösterilerek destek verilmeye başlanmıştır.

MERCEDES BENZ TÜRK şirketinin ana sponsorluğunda ve derneğimizin organizatörlüğünde 2011 yılından bu yana her sene Engelliler Yararına çok anlamlı bir organizasyon hayata geçirilmiştir. Elde edilen gelirin tamamının ilgili dernek veya vakfa bırakıldığı yardım amaçlı, Açık Masa Tenisi Takım Turnuvası her sene Kasım veya Aralık ayında MERCEDES BENZ TÜRK şirketinin Hadımköy fabrikasında bulunan kapalı spor salonunda 2019 yılına kadar 10 yıl boyunca aralıksız yapılmıştır. Daha sonra, 2023 yılına kadar pandemi nedeni ile ara verilen organizasyona Mercedes Benz Türk şirketi yetkililerinin isteği doğrultusunda tekrar başlanmıştır.  

Uzun zaman Masa Tenisi sporu ve camiasına emek verdikten sonra vefat etmiş olan değerli büyüklerimizin adına yapılan yaş gurupları ve ferdi turnuvaları bundan böyle yaşayan ve hayatta olan değerli büyüklerimizin adı verilerek yapılmaya başlanmıştır. Geçmişte Masa Tenisi sporuna ve Kuruluşlararası Masa Tenisi camiasına hizmet etmiş olan değerli büyüklerimiz bu turnuvalar sayesinde hayatta iken hatırlanıp onore edilmekte ve kendilerine teşekkür plaketi verilmektedir.

2009 sezonunda yaş gurupları turnuvası vefat ettikten sonra, PFİZER in ve camiamızın çok değerli oyuncusu merhum Anastas TAŞCIOĞLU adına yapılmıştır.

2010 sezonunda ferdi müsabakalar, uzun yıllar İstanbul İl Temsilciliği yapmış ve Masa Tenisi sporuna değerli katkılarda bulunmuş olan merhum Saadettin ERTÜRK ve Yaş Grupları Müsabakası merhum Erden GÜNAY adına hayatta iken yapılmış olup kendilerine Teşekkür Plaketi verilmiştir.

2010 sezonunda ayrıca İstanbul Kupası Takım Müsabakaları Nazım ARPACI adına yapılmış ve değerli büyüğümüz hatırlanmıştır.

Kurum ve Kuruluşlar arasında Masa Tenisi sporunun yaygın şekilde yapılması ve işyerlerinde bizzat çalışan kişilerin spor yapmalarına olanak sağlamak için İstanbul’da kurulan ilk resmi dernek olan İKMTSD’ ni, Kocaeli`nde kurulan KKMTSD ve Zonguldak Ereğli`de kurulan ZEKMTSD isimli resmi dernekler takip etmiş olup diğer bazı illerimizde de dernek kurma çalışmaları gündeme gelmiştir. İstanbul Kuruluşlararası Masa Tenisi Spor Kulübü Derneği, dernek kurma çalışmalarına öncülük ettiği gibi bu konularla ilgili eğitim vermeye devam etmektedir.

İKMTSKD 2002-2021 yılları arasında Türkiye çapında çok önemli büyük bir organizasyona daha öncülük etmiş olup, Masa Tenisi Federasyonunun faaliyet programında yer alması sağlanan Kuruluşlararası Masa Tenisi Türkiye Şampiyonasının 18 kez organizatörlüğünü ve ana sponsorluğunu yapmıştır. Bundan sonra da Masa Tenisi Federasyonumuz tarafından kurallara uygun şekilde yapılması konusunda destek ve yetki verilmesi halinde yapmaya devam edecektir.

Türkiye Şampiyonaları; Şener FİLİZ (İKMTSKD), Uğur BEŞOK (İKMTSKD), Mehmet ŞEN (BVMTSKD), Murat ERİŞ (KKMTSD) in 2014 senesine kadar aktif olarak yer aldığı Masa Tenisi Federasyonu Kuruluşlar Kurulu tarafından Kuruluşlararası Masa Tenisi müsabakalarının tüm illerimize yayılması ve bu sayede bir araya gelen şirket çalışanlarının tanışıp kaynaşmasına olanak sağlaması için her sene farklı bir ilde organize edilmesine özen gösterilmiştir. Daha sonra, aynı zamanda derneğimizin kurucu üyesi olan Sayın Şener FİLİZ Masa Tenisi Federasyonu Kuruluşlar Kurul Başkanı olarak görev yapmaya devam etmiştir.

Derneğimiz tarafından amacına ve kurallarına uygun yapılmasına önem verilmesi ve özen gösterilmesi nedeniyle Kuruluşlararası Türkiye Şampiyonaları camiamız tarafından büyük ilgi görmüştür.

2013 senesinde, Sayın Oktay ÇİMEN in Federasyon Başkanlığı yaptığı dönemde, derneğimizin yönetmeliğinde yer alan bilfiil çalışma kuralına Federasyonumuzun farklı yaklaşımı ve bakış açısı nedeniyle, derneğimiz Türkiye Şampiyonalarındaki organizasyon ve ana sponsorluk desteğini geri çekmiştir. Kuruluşlararası Masa Tenisi Türkiye Şampiyonasını iki yıl boyunca, Federasyonumuz kendi belirlediği kurallar ile yapmıştır.

Derneğimiz ilgili dönemde, Masa Tenisi Federasyonumuz tarafından yapılan Kuruluşlararası Masa Tenisi Türkiye Şampiyonalarında turnuvanın tüm masraflarının Masa Tenisi Federasyonumuz tarafından karşılanarak erkeklerde ilk 16, bayanlarda ilk 8 katılımcı kuruluş takımına harcırah verilmesinin sağlanmasının haklı gururu ve onurunu yaşamıştır.

Derneğimiz 2013 senesinden sonra Kuruluşlararası Masa Tenisi Türkiye Şampiyonasını iki yıl boyunca Sinop ve Artvin illerinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinin desteği ile kendi yönetmeliğindeki amaç ve kurallarına uygun olarak, açık turnuva şeklinde ayrıca yapmaya devam etmiştir.

2014-2015 sezonunda Derneğin Yönetim Kurulunda görev alan Kurucu Üyeler Uğur BEŞOK, Şener FİLİZ, Ali Hamdi UZAL, Tugay BEŞOK, Zafer CENGİZ ve Sinan BALTA (TCDD), Ahmet SÖZMEN (TURKCELL), Korkut USTA (İGDAŞ) tarafından derneğin Spor Kulübü olması ve yönetmeliğine bazı maddeler ilave edilerek değiştirilmesi için çalışmalar yapılmıştır.

2013-2015 sezonu İKMTSD Olağan Genel Kurulunda değişiklikler kabul edilerek Dernek için yeni bir süreç başlatılmıştır. Derneğimizin, Spor Kulübü Derneği (İKMTSKD) olarak faaliyetlerine devam etmesi sağlanmıştır.

27 Kasım 2016 tarihinde yapılan Türkiye Masa Tenisi Federasyonu seçimli Olağan Genel Kurul toplantısında Sayın Kerim KOÇ Federasyon Başkanı seçilmiş olup, yeni seçilen Federasyon Yönetim Kurulunun da verdiği destek ile derneğimizin yönetmeliğinde yer alan bilfiil çalışma kuralına Federasyonumuzun da aynı şekilde olumlu yaklaşması ve derneğimizin ana tüzüğünün birçok önemli kuralının yer aldığı yeni bir Kuruluşlararası Masa Tenisi Türkiye Şampiyonası Talimatı hazırlayarak olumsuz farklı yaklaşımı ve bakış açısını ortadan kaldırmış olması nedeniyle, derneğimiz Türkiye Şampiyonalarındaki organizasyon ve ana sponsorluk desteğine tekrar devam etme ve gerektiğinde Federasyonumuz ile birlikte Türkiye Şampiyonasını yapma kararı almıştır.

Federasyon Başkanı Sayın Kerim KOÇ ve Yönetim Kurulu üyelerine, Kuruluşlararası Masa Tenisi Organizasyonlarına gösterdikleri ilgi ve verdikleri destek nedeniyle teşekkür ederiz.

19 Ekim 2018 tarihinde toplanan İKMTSKD Yönetim Kurulu, İstanbul`da liglere katılımı arttırmak ve takımların trafik sıkışıklığı nedeniyle yaşadığı sıkıntıyı ortadan kaldırmak için İKMTSKD lig müsabakalarına ve yapılan organizasyonlara büyük yenilikler getirmiştir. Anadolu ve Avrupa yakası ayrımını kaldırarak liglerin yeniden yapılanması (Süper Lig, 1.Lig, 2. Lig vb.), Oyun sisteminin değiştirilerek olimpik sisteme geçilmesi, Takımların tehir hakkının kaldırılması ve en önemlisi maçların çift devreli lig usulü şeklinde tek bir salonda toplu oynanması vb. değişiklikleri uygulama kararı almıştır.

2019-2020 sezonunda tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan Covit-19 (Koronavirüs) nedeni ile İstanbul`da ferdi ve yaş gurupları müsabakaları ile ayrıca Kuruluşlararası Masa Tenisi Türkiye Şampiyonası yapılamamıştır. Bu dönemde sadece lig müsabakaları gerekli önlemler alınarak yapılabilmiştir.

05 Ocak 2019 tarihinde yapılan Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Olağanüstü Genel Kurul toplantısında Sayın Fatih KARACA tek aday olarak girdiği seçimde Federasyon Başkanı seçilmiştir. Sayın Fatih KARACA seçildikten sonra, önceki dönem Federasyon Başkanlığı yapmış olan Sayın Kerim KOÇ zamanında çıkarılan ve derneğimiz tarafından da benimsenen Kuruluşlar Yarışma Talimatı`na uygun şekilde 2020-2021 Sezonunda Kuruluşlararası Masa Tenisi Türkiye Şampiyonasının Federasyonumuz tarafından hazırlanan işbirliği protokolü çerçevesinde İstanbul Kuruluşlararası Masa Tenisi Spor Kulübü Derneği tarafından yapılmasını sağlamıştır. Bu sayede Balıkesir Burhaniye ilçesinde yapılan 18. Kuruluşlar Türkiye Şampiyonası Masa Tenisi Federasyonumuzun işbirliği ve desteği sayesinde Derneğimiz tarafından başarılı bir şekilde organize edilmiştir. Bu Şampiyonanın tüm giderleri Derneğimiz tarafından karşılanmıştır.

Federasyon Başkanı Sayın Fatih KARACA ve Yönetim Kurulu üyelerine, Kuruluşlararası Masa Tenisi Organizasyonlarına gösterdikleri ilgi ve verdikleri destek nedeniyle teşekkür ederiz.

2020-2021 sezonunda İstanbul Kuruluşlararası Masa Tenisi müsabakaları Sayın Ercan CEYLAN adına yapılan Ferdi turnuva ve Sayın Abdullah AYDIN adına yapılan Yaş Grupları turnuvaları ile devam etmiştir.

04 Kasım 2021 tarihinde yapılan Türkiye Masa Tenisi Federasyonu seçimli Olağan Genel Kurul toplantısında Sayın Oktay ÇİMEN yeniden Federasyon Başkanı seçilmiştir. Kuruluşlar Türkiye Şampiyonasının Organizasyonu ile ilgili Sayın Oktay ÇİMEN ile yapılan toplantıda 2021-2022 Sezonunda Kuruluşlararası Masa Tenisi Türkiye Şampiyonasının yine önceki sene olduğu gibi karşılıklı işbirliği protokolü yapılarak Derneğimiz tarafından yapılacağı belirtilmiştir. Daha sonra alınan bu karar değiştirilerek Kuruluşlar Arası Masa Tenisi Türkiye Şampiyonasının bu sezon (2021-2022), Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Yönetim Kurulunun aldığı karar gereği TMTF tarafından düzenleneceği tarafımıza bildirilmiştir. Derneğimiz ilgili sezonda Kuruluşlar Kurulunun oluşumuna ve Kuruluşlar Türkiye Şampiyonası Yönergesinin çıkarılmasına destek vermiş olup bu sezon yapılacak olan Kuruluşlar Arası Masa Tenisi Türkiye Şampiyonası organizasyonunda yer almamıştır.

7405 sayılı Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları kanununun 26.04.2022 tarihli ve 31821 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle birlikte Spor Kulüpleri ayrı bir özel hukuk tüzel kişiliği olarak tanımlanmış ve dernek statüsünden çıkarılmışlardır. Bu nedenle kanunun yayım tarihinden itibaren spor kelimesinin başka bir hukuk tüzel kişiliğini ifade etmesi sebebiyle dernek isimlerinde kullandırılamayacağı tarafımıza tebliğ edildiğinden 24 Kasım 2004 tarihinde Uğur Beşok’un başkanlığında, Şener Filiz, Ali Hamdi Uzal, Tugay Beşok, Necmi Şahin, Zafer Cengiz ve Mete Yurdaün tarafından kurulan İstanbul Kuruluşlararası Masa Tenisi Spor Kulübü Derneği (İKMTSKD) fesih edilerek yerine 29 Eylül 2023 tarihinde Uğur Beşok’un başkanlığında Şener Filiz, Ceydan Tarakçı, Servet Baydar, Tugay Beşok, Yahya Yakar ve Suphi Atlıhan tarafından İstanbul Kuruluşlar Masa Tenisi Spor Kulübü (İKMTSK) kurulmuştur. Aynı amaç ve doğrultuda hareket edecek ve Masa Tenisi spor branşında daha aktif rol üstlenecek olan geçmişte derneğimizin, günümüzde kulübümüzün kurulmasına öncülük edip destek veren tüm kurucu üyelerimize teşekkür ederiz.

14 Mart 2024 tarihinde İstanbul Kuruluşlar Masa Tenisi Spor Kulübü birinci olağan genel kurul toplantısı yapılmış ve Yönetim Kurulu Asil üye olarak Uğur Beşok, Şener Filiz, Emre Deniz, Ceydan Tarakcı, Ali İhsan Yanılmaz 2023-2024/ 2024-2025/ 2025-2026 dönemi için üç yıllığına görev yapmak üzere seçilmişlerdir.

-------*-------*-------*-------*-------*-------*-------*-------*--------

Kuruluşlarımızın Değerli Yöneticileri,

Masa Tenisi, genç yaşta olduğu kadar orta yaşın üzerindeki her insanın yaşamı boyunca rahatlıkla yapabileceği insan vücudu için en yararlı sporların başında gelmektedir. Kuruluşlar bu sayede çalışanlarını iş stresinden, kötü alışkanlık ve düşüncelerden arındırıp spor yaptırarak iş verimliliğini arttırabilir ve şirketlerinin tanıtımına katkı sağlayabilirler.

Şirketlerinde bilfiil, tam zamanlı, bizzat çalışanları İKMTSK çatısı altında birlik olmaya, güzel vakit geçirip spor yapmaya davet ediyoruz.

Kuruluşlararası Masa Tenisi organizasyonu ile ilgili her türlü geniş ve detaylı bilgiye www.ikmsk.org adlı web sitemizden ulaşabilirsiniz.

İKMTSK Yönetim Kurulu